
Mašo-Miško Čekić
Blaženka Vučurović
Da je blago svuda oko nas, potrudili su se i kazali nam Mašo-Miško Čekić i Blaženka Vučurović, stavljajući akcenat na biljku od koje se može napraviti preko 120 jela. To „Knjigu o žućenici" čini zaista kuriozitetnom.
Autori su sabrali sve što se moglo saznati o žućenici, dok su godinama vrijedno sakupljali recepte, i sa rastućom gastro-grupom istomišljenika iz Tivta i Boke, učinili dvostruk podvig: prije 10 godina pokrenuli su „Žućenica fest" u čast i slavu najpoznatije obalne jestivosti, i uspjeli su da kamere, domaće fotoreportere, i novinare iz regiona - privuku i upoznaju sa biljkom koja se izborila za status brenda.
S uživanjem listamo knjigu Sadržajem podijeljenu na: Tradicionalna jela; Predjela; Supe i čorbe; Glavna jela; Salate; Poslastice; pa čak i pića!
Značaj „Knjige o žućenici" neće biti shvatljiv u prvi mah. Ona ne predstavlja otkrovenje po svom obimu, fotografijama ili opremi. Otkrovenje je što prvi put u istoriji uzdiže kažiprst - i spušta ga na reckavi listić koji je prijatnim, pomalo gorkim ukusom, ishranio generacije naših predaka.
Zato je ova knjiga važna.
Prevazilazi žanrovske granice kuvara budući da prerasta u koncept. Pred nama je, dakle, jedan od mogućih oblika Priručnika za preživljavanje, formatiran kao multipraktična (gastronomska, etnološka, suvenirska i bibliofilska) zbirka tradicionalnih i modernih recepata u čijem je fokusu jedna i jedina - Cichorium intybus!
Dugujemo joj, itekako. Jer, ko nema žućenicu u krvi!